T&C Students Rock the Medal Count at SkillsUSA

Twenty seven T&C students won Utah state championships and then went on to win 19 medals at the National SkillsUSA Championships. In fact, it’s been T&C students who have been the main force in UVU being one of the top medal winning universities the past decade!

Here’s the rundown on how T&C students finished in the SkillsUSA national competition:

Automotive Technology Department:
Jason Nielson – 1st Place Nationally (Gold Medal), Automotive Refinishing
Devan Manis – 1st Place Nationally (Gold Medal), Diesel Equipment Technology

Criminal Justice Department:
James Skinner – 1st Place Nationally (Gold Medal), Criminal Justice
Jessica Lee – 5th Place Nationally, Crime Scene Investigation
Lindsay Mascaro – 5th Place Nationally, Crime Scene Investigation
Elizabeth Purser – 5th Place Nationally, Crime Scene Investigation

Culinary Arts Department:
Ashley McPherson – 3rd Place Nationally (Bronze Medal), Commercial Baking
Anthony DeNovellis – 4th Place Nationally, Food & Beverage Service
Jason Aldous – 8th Place Nationally, Culinary Arts

Electrical Automation and Robotics Technology Department:
Jake Beck – 2nd Place Nationally (Silver Medal), Mechatronics
Troy Garner – 2nd Place Nationally (Silver Medal), Mechatronics
Todd McGarvey – 3rd Place Nationally (Bronze Medal), Robotics & Automation Technology
Craig Thompson – 3rd Place Nationally (Bronze Medal), Robotics & Automation Technology

Emergency Services Department:
Kyle Fordham – 2nd Place Nationally (Silver Medal), First Aid/CPR
Jeff Wilding – 3rd Place Nationally (Bronze Medal), Medical Terminology
Koby Hubbs – 4th Place Nationally, Fire Fighting
Brandon Howard – 4th Place Nationally, Job Skill Demonstration

Engineering Graphics & Design Technology Department:
Emberly Valgardson – 1st Place Nationally (Gold Medal), Architectural Drafting
Mike Gleason – 1st Place Nationally (Gold Medal), Technical Drafting
Travis Taylor – 1st Place Nationally (Gold Medal), 5k Run
Jared Davis – 2nd Place Nationally (Silver Medal), Chapter Business Procedure
Luke Eddleman – 2nd Place Nationally (Silver Medal), Chapter Business Procedure
Kevin Goodwin – 2nd Place Nationally (Silver Medal), Chapter Business Procedure
Phil Kinsey – 2nd Place Nationally (Silver Medal), Chapter Business Procedure
Jana Perry – 2nd Place Nationally (Silver Medal), Chapter Business Procedure
Travis Taylor – 2nd Place Nationally (Silver Medal), Chapter Business Procedure
Eric Tasso – 5th Place Nationally, Related Technical Math

Information Systems & Technology Systems Department:
Nathan Demers – 11th Place Nationally, Internetworking

To read the official UVU Press Release CLICK HERE

To see photos from the 2011 SkillsUSA competition, CLICK HERE

Comments are closed.